
WYSTAWA W MUZEUM NARODOWYM
W Muzeum Narodowym otwarto wystawę „Polska. Siła obrazu”. Zaprezentowane zostaną największe arcydzieła polskiego malarstwa. Ta wystawa będzie należała do największych polskich ekspozycji – przechodzących do historii, ważnych, stanowiących przekrój polskiej kultury – ocenił otwartą w czwartek w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawę „Polska. Siła obrazu” minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
„To jest bardzo ważny dzień dla polskiej kultury, dzień szczęśliwy. Ta piękna wystawa (…) zainaugurowana we Francji – stworzona wspólnym wysiłkiem polskich i francuskich kuratorów – zawitała do Warszawy” – powiedział wicepremier. „To jest wystawa o sile obrazu (…), czyli to jest wystawa o tym, czym jest kultura, czym jest obraz, czym jest poezja, literatura dla wspólnoty politycznej, dla wspólnoty kulturowej. Jak jest ważna, może najważniejsza w ogóle” – wyjaśnił.
„To jest wystawa, która oczywiście mówi o tym, że polskie malarstwo zwłaszcza XIX-wieczne powstawało nieprzypadkowo. Grottger, Gierymski, Matejko – to są dzieła, to są twórcy, którzy byli bardzo silnie związani bezpośrednio z tymi wszystkimi zmaganiami historycznymi naszej wspólnoty narodowej” – podkreślił. „Ale to malarstwo także pokazuje wiele innych wymiarów polskiej kultury, polskiej wspólnoty, polskich losów” – dodał Gliński.
Przypomniał, że ta wystawa odniosła sukces w Musee du Louvre-Lens (filii paryskiego Luwru w Lens). „Teraz możemy z dumą zaprezentować ją także w Polsce” – podkreślił.
„Mnie się wydaje, że ta wystawa będzie należała do tych największych polskich ekspozycji, które przechodzą do historii. To jest w jakiejś mierze porównywalne (…) do tych największych, przekrojowych, ważnych wystaw, które są ważne dlatego, że są przekrojem polskiej kultury, reprezentują polską kulturę, ale także pokazują pewien znak czasu” – ocenił wicepremier.
Uczestniczący w wernisażu doradca prezydenta RP prof. Andrzej Waśko podkreślił że prezydent Andrzej Duda objął wystawę „Polska. Siła obrazu” patronatem narodowym. „W szczególnym czasie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości RP, w hołdzie najwybitniejszym artystom narodowym, dzięki twórczości których w czasach zaborczej niewoli sztuka malarska była dla nas, Polaków przestrzenią swobody, umacniała jedność rodaków ponad granicami imperiów i podtrzymywała nadzieję na odrodzenie wolnej ojczyzny – z głębokim przekonaniem, że prezentowane arcydzieła zachowają ponadczasową wartość i moc wyrazu, a talent i kunszt mistrzów przemawiają siłą i świeżością również do wrażliwych, współczesnych odbiorców – z uznaniem dla Muzeum Narodowego w Warszawie i z wdzięcznością dla wszystkich współtwórców ekspozycji, życząc publiczności wspaniałych przeżyć, organizatorom wielu kolejnych sukcesów, wszystkim zaś inspiracji czerpanych z dziedzictwa kultury polskiej” – napisał Andrzej Duda.
„Ta wystawa jest przykładem doskonałej współpracy muzeów, nie tylko muzeów polskich, ale w tym wymiarze międzynarodowym także. Ona pokazuje, jak tworzy się współczesne, nowoczesne wystawy. Nie da się tego robić bez współpracy z innymi muzeami” – podkreślił p.o. dyrektora MNW prof. Łukasz Gaweł.
Przypomniał, że nieprzypadkowo ekspozycje otwiera obraz Jana Matejki „Reytan. Upadek Polski”. „To są obrazy, które my mamy w krwioobiegu – ich się nie da wydrzeć z naszej duszy” – powiedział Gaweł.
(Źródło: Gazeta Prawna)