Setki wymówek

 

 

Ewa umówiła się na wino do swej przyjaciółki Gabrieli.

Na miejscu zastała już Becię, i cały korowodzik niezidentyfikowanych pań, które nastawiły płytę Korteza, i zdążyły już opróżnić kilka butelek. Przekąski były cieniutkie jak wegański rosół;  na talerzach polegiwały znudzone ciasteczka z otrębów, nieefektowne kanapki z pasztetem z soi, buraczane czipsy, i smętne, poczerniałe krążki bakłażana.

Z początku było miło, jedna przez drugą gadały, rozróżniały co z czym, i kto z kim. Alkohol znakomicie ułatwiał zacieśnianie więzi.

Piły, bo były nieszczęśliwe. Zgodnie narzekały, że „nie pamiętał, oszukuje, wciąż mi to robi, tylko udaje, zgrywa się, jest nieczuły, nie dzwoni wcześnie rano, skoro oczy otworzy, a powinien, potem na poczekaniu wymyśla setki wymówek, jedna żałośniejsza od drugiej.” A jak ma dzwonić to i tak nastawiają „nie przeszkadzać”, bo „wiedzą, że on tak, tylko z rozpędu,a  nie uczuć burzliwych popędu. I zwykle nie ma nic do powiedzenia, prócz narcystycznego, o sobie, bredzenia”. Potem mają nieudany poranek, po nim następuje chujowe popołudnie, a po południu zaczynają same dzwonić i nagrywać kalumnie, na sekretarkę. Bo jak to możliwe, że on nie odbiera!

– Myślałaś kiedyś jakby ci było bez Roberta?

Gabriela dolała resztkę wina, potrząsnęła smętnie butelką.

– Wiesz na czym to polega? Jesteśmy dla nich za mądre, i za dobre. Wymagamy tego samego, ale to utopijne myślenie – czknęła  znacząco,  bo nic nie jadła, tylko cały wieczór piła,na umór, jak  dorożkarz (dlaczego akurat tej profesji przypisała ów nałóg?) – toteż nie wystarcza nam jeden facet, bo szukamy kogoś, kto nam dotrzyma kroku, o! I nie miej złudzeń, taki ktoś nie istnieje, nie ma racji bytu! Masz jednak wybór, jakiś… Albo zadowól się tym co jest, albo ogłoś upadłość wszelkich marzeń, i zawieś na kołku swe poszukiwania.

Nie było wiadomym, do kogo był przeznaczony ów wywód, jednak nie czekała długo na odzew.

– Ale ja nie szukam… – wydumała nagle Becia – ja bym chciała być znaleziona!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.