Komisja morderstw

video
play-sharp-fill

 

 

Zdjęcia kręcone były m.in. we Wrocławiu, na zamkach w Kliczkowie i Książu, na terenach poradzieckich w Krzywej, Legnicy, Ząbkowicach, Karkonoszach, Górach Sowich, na Stawach Milickich, Górze Ślęży i w Hucie Szkła Julia.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/komisja-morderstw-nowy-serial-tvp1-bardzo-mrocznie-bylismy-w-takich-miejscach-w-ktorych-prywatnie-nie-chcialbym-sie-znalezc

Serial z 2016 roku, moim zdaniem niedoceniony. Przejechała się po nim fala krytyki, której do dziś nie rozumiem. Zarówno kreacje aktorskie, jak sam pomysł na kilkanaście odrębnych historii scalonych postaciami antagonistów, otoczonych nimbem tajemniczości, granych przez Pieczyńskiego i Małaszyńskiego (oklaski!) uważam za bardzo dobry. Porównywanie z serialami amerykańskimi krzywdzące, bo ileż można papugować po innych formatach! Ciekawa jestem kim są ci malkontenci, którzy tak dobrze znają się na sztuce filmowej, że radzą co i jak poprowadzić w serialu, by był udany i nie „stracił potencjału”? Mam wrażenie, że komuś zależało na zduszeniu tego pomysłu. O wiele głupsze i powtarzalne transze znajdują poklask, sponsorów i dostają błogosławieństwo na dalsze sezony.

Miałam wielką ochotę na ciąg dalszy. Brawa dla reżysera, autorów scenariuszy i za muzykę. Klimatyczne, starannie dobrane miejsca, zdjęcia i nastroje. pokazanie Ślaska w ciekawej perspektywie atrakcyjnej i niezgłębionej wciąż historii. Odkrywanie i prezentacja miejsc i ludzi. Legend i książek, sugestii i podejrzeń. Gdyby nie serial nigdy bym nie poznała niebanalnej, cennej i hipnotyzującej twórczości Oli Bilińskiej. 

Największe wrażenie zrobiła na mnie złożona rola doktora Frejncza. Postać wielowymiarowa i przyznaję, zafascynowała mnie. Jeśli po kilku latach zdecydowałam się wrócić do serialu i obejrzeć wszystkie odcinki, to głównie dla tej postaci, granej przez Pawła Małaszyńskiego. Wcale nie dlatego, że latami uchodził za etatowego amanta. Tamtych ról nie lubiłam, tu zaprezentował się stylowo i intrygująco. Nie zdradzę wszystkiego, bo nie chcę spamować. Ten serial zasługuje na wyższą notę. Polecam tym którzy dotąd nie widzieli. Wciagną Was poszczególne odcinki. Odczarujmy złe opinie w internecie!

https://komisjamorderstw.vod.tvp.pl/26742830/pawel-malaszynski-ten-zagadkowy-doktor-frejncz

 

 

Świetne jest też to, że serial spina klamra niełatwych żydowskich klimatów,  nadal traktowanych z uprzedzeniem i rozmaicie odbieranych. Dwa bieguny – pierwszy odcinek i ostatni- pokazują szerokie spektrum tych antagonizmów i trudnej, wspólnej historii. 

 

video
play-sharp-fill