Dojrzałość? Doświadczenie? Stetryczałość…?

 

Co wiosną się zrodziło, w lecie dojrzało, w jesieni zaczyna więdnąć, by w zimie dokonać żywota. Cykl ten, na podobieństwo karuzeli  miesięcy, uczy wzrastania, zyskiwania rozumu i doświadczenia. Oswajania buntu i osładzania porażek.  Wyrabia nawyk umierania. Podeszły wiek  przychodzi do człowieka, kiedy mu sam otwiera drzwi, i zaprasza. Dopóki czujemy się w miarę krzepcy, kiedy nam dobrze we własnej skorupie,i  godzimy się z faktami, na które i tak nic nie poradzimy, okazuje się, że owa sędziwość nam tak bardzo nie dokucza. Wiemy, że innej nie będzie. Wówczas starość zaczyna się obrażać, że jesteśmy tacy nierozważni, i  zraniona tą niefrasobliwością, na jakiś czas znika nam z oczu. Z ulgą domykamy za nią drzwi.

To oczywiste, że zechce kiedyś wrócić, a my za którymś razem nie będziemy w stanie jej odpędzić. Ale jeszcze nie teraz. Nawet o niej nie myślimy.  Jest tyle recept na stawanie się dojrzałym człowiekiem; niekoniecznie musi to być spektakularny sukces na emeryturze, ot, jakiś ciepły pomysł na siebie,  i kwita. Może wystarczy kochać i uśmiechać się do świata?

P.S. Nie wiem, czy wystarczy. Naprawdę, dziś tego nie wiem…

W przyjaźni z porami roku może nas zaskakiwać to co wybierają inni. W jesieni życia nic nie powinno wyskakiwać jak diabeł z pudełka, a przeszkadza na ogół wszystko. Toczymy z bliźnimi batalie o okruchy nadziei. O troski, samotność, i nadmierne rozmyślanie.

 

4 thoughts on “Dojrzałość? Doświadczenie? Stetryczałość…?

  1. Z upływem lat coraz częściej przeraża nas nieuchronność przemijania. Mój ojciec mówił, żeby unikać zgłębiania tego zjawiska, bo można sobie przyśpieszyć to co statecznie czeka na każdego. Bardzo ciekawie opisałaś Aniu to zjawisko.

    1. …zaszkodzić? 😉 Tak, moja powieść mówi o czasie, o tym, ze jest swoistym „stylistą zbrodni”. Taki miał być oryginalny tytuł serii, ale … nie udało sie go przeforsować. Żałuję, ze tak się stało. Inne miejsce, inny moment? Czas to stylista zbrodni, zabija powoli, ale konsekwentnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.